Satürn Transitleri

Satürn transitlerinden çağlar boyu korkulmuştur. Kimi yüzeysel metinlere göre bu transitler her türlü felaketin nedeni olarak ortaya çıkar. Aslına bakılırsa bu dönemler tatminsizlik ve değişime duyulan tutkuyu ön plana çıkarmaktadır. Asırlar önce kim ne derece hayatını değiştirebilirdi ki? İnsanlar yıllarca rutin hayatlarının yükümlülüğü altındaydılar. Gerekli olduğunda bile değişimler gerçekleşmiyordu. Satürn transitleri değişim için zorlayıcı gücü temsil ediyordu. Bu durum eski insanın gözünde bir felaketle eş değerdi. Satürn transitlerinin aslında yaptığı, her şeyi bir vargıya taşımaktan ibarettir. Bir döngü biter ve diğeri başlar. Ve evet bu transitler Murphy yasasıyla da ilişkilendirilebilir. “Ters gitme olasılığı taşıyan bir şey ters gidecektir.” Her gün çok fazla çalıştığınızı ya da aksine gece gündüz durmadan eğlendiğinizi varsayın. Sonra Satürn ortaya çıkar ve hastalanırsınız. Kötü şans mı? Hayır, bu sadece seçilmiş olan zararlı eylemlerin bir sonucudur. Satürn transitleri basitçe bizi şimdiye kadar yaptıklarımızın iyi ya da kötü sonuçlarıyla yüzleştirme eğilimi taşır. Ama eğer i’lerin noktalarını koyduysanız ve T’lerin çizgilerini çekip her konuda ayağınızı denk aldıysanız Satürn transitleri sizi mükafatlandıracaktır. Hayatınızda yarım kalmış işleriniz yoksa Satürn’ün de baltalayacağı bir durum yok demektir. Örneğin Astrolog Noel Tyl, Avrupa’da müzik eğitimi için burslu okumak isteyen birinden bahseder. Bu sırada transit Satürn kişinin natal güneşine karşıt açı yapmaktadır. Söz konusu kişi bu durumda çok çalışmak zorundaydı. Çünkü bursu alması okuldaki derecelerine bağlıydı. Sonuç olarak ödül para olarak Satürn’den gelebilir. Ama her zaman sıkı çalışma, efor ve disiplin gibi gereklilikler söz konusudur. Satürn transitleriyle baş etmenin en iyi yolu ileriye bakıp ne zaman geldiklerini görmektir. Satürn gelecek yıl 2. evinizden (para evi) mi geçecek? O zaman şimdi ilerisi için nakiti biriktirme zamanıdır. Belki de Satürn 6. evinizin (iş) başında. Bu mesleğinizde fazladan taleplere işaret ediyor olabilir. Şu an kişinin bir işi olmadığına bile işaret edebilir. Yine de önleminizi alıp öz geçmişinizi güncelleyin. Evet Satürn süreçleri oldukça zorlu olabilir, ama eğer onlarla doğru şekilde başa çıkabilirseniz, kesin ve uzun süreli mükafatlar elde edebilirsiniz.

Transit Satürn 1. Evinizden Geçerken : Bu transit Satürn’ün en başta yükseleninizin üzerinden geçmesiyle başlar ve yeni bir döngünün başlangıcına işaret eder. Bu yaklaşık 14 yıllık bir döneme tekabül eder. Bu süreçte başkalarının sorunları ya da ne yapıp yapmadıklarını düşünmek yerine kişinin içsel meselelerine konsantre olması gerekir. 1. ev sizdir, kişiliğiniz ve olaylara yaklaşım şeklinizi anlatır. Satürn burada hareket ettiği zaman sizin kim olduğunuzu sorgulamakla kalmaz, kim olmak istediğinizi anlamınızı da sağlar. Eğer bu transit süresince depresif duygular içerisine girerseniz bilin ki bu hayatınızdaki belli rutinlerin yanlış olduğunu ve değişmesi gerektiğinin sinyalidir.

Transit Satürn 2. Evinizden Geçerken : Para ve mal mülk konularında dikkatli olun. Bu transit boyunca geliriniz daha çok düşme eğilimi gösterir. Ya da masraflar artar. Her iki durumda da normalden daha azı elinize geçecektir. Ama başka bir olasılık daha vardır. İstekleriniz artabilir bu durumda yeterli paranız olsa da birden bire yokmuş gibi görünebilir. Satürn hırsın Burcu Oğlak’ı yönetir. Ve Satürn ortaya çıktığında sıklıkla bir sonraki adımı atması için kişiyi zorlar. Zengin bile olsanız Satürn’ün 2. evde etkisini hissedersiniz. Bunlar dışında 2. ev sadece para ve mülk konularıyla ilgili değildir. Aynı zamanda değer verdiğiniz şeyleri de gösterir. Satürn burada transit halindeyken uğruna çok çalışıp didindiğiniz mal varlığınızın artık size bir şey ifade etmediğini hissedebilirsiniz. Tamam şimdi her şeye sahipsiniz. Peki şimdi ne yapacaksınız? Bu dönem yeni amaçlar ve değer yargıları konusunu ön plana çıkarabilir. Her şekilde Satürn bu eve girdiğinde fazladan çalışmanız gerekecektir.

Transit Satürn 3. Evinizden Geçerken : kardeşlerle ve komşularla ilgili ekstra zorluklara ve problemlere enden olabilir. Sorunlar eskiye dayanıyor ve şimdiye kadar tam olarak patlak vermediyse, Satürn bu evden geçerken söz konusu durumlar için dönüm noktası yaratır. Bu bir çok şekilde gerçekleşebilir. Belki yardımınıza ihtiyaçları vardır belki de sizin onların yardımına ihtiyacınız vardır. Her ne olursa olsun bu yardım istemi karşılanamayacaktır. Ya da onlar sürekli yardım istekleriyle sizi canınızdan bezdireceklerdir. Bu ev aynı zamanda iletişim evidir. Satürn 3. evden geçerken daha ciddi konuşma eğilimi görülür. Aynı şekilde düşünceler ve fikirlerde ciddileşecektir. Satürn’ün negatif tarafı olan depresyon konusunda dikkatli olmalısınız. Eğer atacağınız pozitif adımlara konsantre olursanız bunu yenebilirsiniz. Bu transit pratik ve kullanışlı yetenekler geliştirmek için uygun bir döneme işaret eder. Her Satürn transitinde olduğu gibi ileriye bakıp neyin gelmekte olduğunu görmek gerekir. Bu şekilde onunla çarpışmadan önce gereken önlemleri alabilirsiniz.

Transit Satürn 4. Evinizden Geçerken : Bütün Satürn transitleri her zaman kötü değildir. Bu transit eve/yuvaya değişiklikler getirme eğilimindedir. Satürn 4. evine girdiğinde 31 yaşında ailesinin yanından taşınan bir arkadaş tanıyorum. Taşındığı ev oldukça küçük olsa da, orası onundu ve terapisti de kendi de bu durumdan oldukça memnundular. Satürn’ün haritanızın dibinden transit geçmesi aynı zamanda farklı bir istikamete doğru yeni bir hayatın başlangıcı olabilir. Genellikle yukarıya dönüktür. Grant Lewi’ye göre bu konum hayatta yükselişe geçmek için en iyi zamandır. Kişi uzun bir tırmanıştan sonra 14 yıl civarında zirveye ulaşacaktır. Evet böyle bir eğilim olsa da bu durumu destekleyecek ya da engelleyecek gezegen pozisyonlarının hesaba katmayı unutmamak gerekir. Asla tek bir gezegeni baz alarak tahmin yürütülmemelidir. Bir çok astrolog bunu göz ardı etmeleri sonucunda kötü tecrübeler edinmişlerdir. 4. ev ebeveynlerden birini de işaret eder. Bu genelde babadır. Eğer bu ebeveynle ilgili problemler varsa, ki özellikle bunlar halı altına süpürülmüş ya da üstünde durulmamış problemlerse, transit boyunca su yüzeyine çıkma eğilimi gösterirler. Bu 3. yaş gününüzde size üç tekerlekli bisiklet almadıkları için ne kadar kızgın olduğunuzu hatırlatacak türden bir transittir. Satürn haritanızın tam dibindeyken MC yani tepe noktasına karşıt açı yapıyor olacaktır. Bu süreç boyunca kariyeriniz, toplumsal imajınız ve patron/patronlarla ilişkileriniz de etkilenecek demektir. Daha fazla ayrıntı için Satürn’ün tepe noktasına olan transitlerine bakabilirsiniz.

Transit Satürn 5. Evinizden Geçerken : 5. ev aşkın, romantizmin, yaratıcılığın ve çocukların evidir. Hayır bu 2 yıl boyunca (genelde) bir aziz gibi bekar kalacağınız anlamına gelmiyor. Aslına bakılırsa bu transit boyunca oldukça derin ve ciddi aşk ilişkileri kurulması olasıdır. İlişkilerde sık sık bir karar aşaması göze çarpar, ya ayrılık ya evlilik gibi. Satürn transitlerinde transit kapsamındaki konuları askıya almamak gerekir. Bunu aynı şekilde kişiye bağlı olarak da yorumlamak gerekir. Elbette ki 5. evinde transit Satürn bulunan bir çocuk aşk ilişkilerinde sorun yaşamayacaktır (en azından öyle umuyorum). Ama bu onun için eğlence, oyunlar ve oyuncaklar konusunda sıkıntılara neden olabilir. Bu çocuk için örneğin en sevdiği oyuncağını kaybetmesi anlamına gelebilir. Bir müşterim vardı ve bir gün gelip benden 5 yaşındaki kızının haritasına bakmamı istedi. O yaz Jüpiter ve Mars küçük kızın 5. evinden geçmekteydi. (Bu transitler eğlenceyi ve zevki Satürn’e göre çok daha fazla arttıran etkiler verir.) Babasına, kızının bir aşk ilişkisi yaşama olasılığının olduğunu ve bu kadar genç bir yaşta böyle yararlı transitlerin boşa gitmesinin ne kadar yazık olacağını söyledim. Beraberce güldük. Yazın sonunda babası beni aradı ve kızının 12 yaşındaki bir çocuğu aşık olduğunu ve ona aşk mektupları yazdığını söyledi. En azından Jüpiter ve Mars’ın 5. evde verdiği mutluluğu tatmış oldu ? Satürn bu konumda yaratıcılık, spor ve şans oyunlarında depresyon sıkıntı verme ve engelleme eğilimindedir. Satürn transitleri aynı zamanda, bırakmak vazgeçmek zorunda kaldığınız aktivitelere de tesadüf eder. (diyelim ki 95 yaşındasınız ve profesyonel futboldan vazgeçmek zorundasınız! ? ) Ya da tam aksi bazı durumlarda hırsı arttıracak ve disipline edecektir. Joging konusunu çok mu ciddiye almaya başladınız? Yoksa bir takım yaratıcılık konularında ciddi şekilde kendinizi göstermek mi istiyorsunuz? Kendinize bir program çizin ve uygulamaya başlayın. Hırs yapmanın ve disiplinin zamanı, yılmadan pratik yapmaya devam edin. Eğer genç çocuklarınız varsa — ki her zaman problem yaratırlar öyle değil mi? — Bu transit boyunca daha çok kendileri gibi davranabilirler. Çocuklar büyük mü? O zaman onlarla ilgili hala sorunlar vardır. Belki de yanınıza taşınmak istiyorlar ya da evden ayrılıp gittiler ve siz onları çok özlüyorsunuz. Satürn her zaman engellerin üstesinden gelmek için mücadeleyi gerektirir.

Transit Satürn 6. Evinizden Geçerken : Burası iş ve sağlık evidir. Hayır size işinizi kaybettirip hastalanmanıza neden olmayacak (hmm her zaman değil). Satürn’ün problemleri yüzeye çıkardığını hatırlayın. Bunu problemleri çözmek için çok uygun bir zaman olarak algılayın. Belki işiniz her zamankinden daha çok canınızı sıkacak. Belki de sizin için doğru bir iş değil ve harekete geçmenizin zamanı. Özgeçmişinizi güncelleyin ve aramaya başlayın. Eğer serbest çalışıyorsanız ve Satürn 6. evinizden geçiyorsa bunun anlamı ya ya kazanacaksınız ya batıracaksınız anlamına geliyor. İş yerinizi 2 yıl ya da daha fazla süre içinde ya sürdürecek ya da dükkanı kapatmak zorunda kalıp başka biri için çalışmaya başlayacaksınız. Eğer iş verenseniz, işçileriniz hakkında kaygılarınız artacak demektir. Onlarla muhtemelen yaşayacağınız sorunlar, işi bırakmaları, emekliye ayrılmaları ya da ölmeleri olarak gerçekleşebilir. Ya da artık eskisi kadar sıkı çalışmıyor olabilirler. Yapmanız gereken ilk şey onlara nasıl davrandığınızı düşünmek olmalı. Çünkü bunun sizin hatanız olması ihtimali vardır. Satürn burada, eğer iş eski yöntemlerle sürdürmek işe yaramıyorsa, buna bir son vermek anlamına gelir. Sağlıkla alakalı olarak ben bir doktor değilim ya da medikal astroloji benim alanıma girmiyor. Ama Satürn’ün 6. evdeki transiti süresince her yıl için bir kez check-up yaptırmakta bir sakınca görmüyorum. Satürn uzun sürece gelişen durumları temsil eder. Bu durumda sağlığınız konusunda yaptıracağınız kontroller sayesinde hastalıklar daha da ağırlaşmadan teşhis edilebilir.

Transit Satürn 7. Evinizden Geçerken : Burası evliliğin ve ortaklığın evidir. Satürn buradan geçerken burası aynı zamanda boşanmanın da evi olabilir. Satürn transitleri ilişkileri bir dönüm noktasına taşıyacaktır. Bir keresinde kocası ve aynı zamanda sevgilisi olan bir müşterim vardı. Satürn 7. evine girmek üzereydi. O’na bir karar vermek zorunda olduğunu söylediğimde bana her şeyi olduğu gibi sevdiğini bu yüzden bir karar vermesine gerek olmadığını ve bunu istemediğini söyledi. 2 hafta içerisinde Satürn 7. eviyle çarpıştığında bu bayan her iki erkeğini de kaybetti. Birden bire artık kocasına dayanamadığını fark edip evden ayrıldı ve sevgilisine gittiğinde adam ona kadının bu kararı vermek için çok fazla zaman harcadığını ve bu süre içinde kendisinin başka birini bulduğunu söyledi. Asla ama ASLA bu transit süresince kararları uzatmayın, her şeyi oluruna bırakmayın. Çünkü bu Satürn’ün sizin yerinize karar vermesini istemek gibi bir şey olacaktır ve siz sonuçlardan muhtemelen hiç de hoşnut kalmayacaksınız. Olumlu tarafından bakacak olursak, Satürn’ün 7. evinize girmesi zirveyi yarılamış demektir. Bu da geçen 7 senenin 14 sene sürecinde ödüllerini almaya başlamanız anlamına gelir. Diğer sert transitler ya da progresyonlar müdahale etmedikçe bu hayatınızın olumlu bir diğer safhasıdır. İçsel ve tamamen kişisel meseleler yerine daha çok kariyeriniz ve dışsal sorunlarla alakadar olma eğilimi görülür. İronik olarak karşıtlıklarla bu süreç içinde yüzleşmeniz daha olası. Çünkü 7. ev evlilik ve ortaklık dışında açık düşmanları da yönetir. Satürn transiti evlilik olmasa da karşınızdakini eşiniz gibi gördüğünüz ilişkilerde de etkisini gösterebilir. Transit Satürn bu evden geçerken ani ve aleni şekilde başarılı olmanızı sağlayabilir çünkü başkalarını size imrendirme ve kıskandırma eğilimi gösterir. Arkanızı kollamaya hazırlıklı olun. Satürn’ün bu evden geçerken evliliklerin büyük stres altında olma nedenlerinden biri de partnerin diğer partnerin başarısı altında ezilmesi ya da kıskanmasıdır. Bu durumda eşinizin egosunu yatıştırmak için daha fazla efor sarf edebilir ya da bu kadar dar kafalı oldukları için onları iğrenç bulabilir ve terk edersiniz.

Transit Satürn 8. Evinizden Geçerken : Daha az seks ve daha fazla vergi (ister istemez). Cinsellik konusu sizin için önemini yitirebilir. Eğer şimdiye kadar tek gecelik çok fazla ilişki yaşadıysanız, şimdi size hepsi boş ve anlamsız gelecektir. Şimdi muhtemelen daha derin ilişkiler istiyorsunuz. Ama bununla birlikte eğer cinsel uyumsuzluk ve fonksiyon anormalliği varsa bu iyice su üstüne çıkacaktır ve artık görmemezlikten gelinemeyecektir. Satürn transiti burada sizi bu sorunu halletmeniz konusunda zorlayacaktır. Unutmayın ki Satürn probleme enden olmaz, tüm yaptığı aslında saklı sorunları yüzeye taşımaktır. Satürn’ün 8. evinizden geçişi hiç bir şeyi sanki dünyayı sarsıcı şekilde göstermemelidir. Cinsellikte aniden çok daha fazla kontrol istemiyle konuyla ilgili kitapları karıştıran siz de olabilirdiniz! Ama lütfen her şeyi kitaplardan öğrenemeyeceğiniz gerçeğini bir köşeye not alır mısınız. Eğer bu transit sırasında para ya da mülk olarak miras alacaksınız ekstra engel ve zorluklara hazır olmanız gerekmektedir. Belki de biri çıkıp vasiyetnameyi tartışmak isteyecek ve bu aranızda yasal bir savaş halini alacak. Ya da size miras kalan mal hakkında bir şekilde zorluklar söz konusu olacaktır. Örneğin belki de bu mal kolayca satabileceğiniz bir mülk değildir ve öte yandan vergilerinin de ödenmesi gerekmektedir. 8. ev genel olarak diğer insanların parasını da yönetir. Eğer belli bir krediye ihtiyacınız varsa bu süreç içinde bu daha da zorlaşacak ve engeller çıkacaktır. Harekete geçmeden önce Satürn’ün sizi vurmasını beklemeyin. İleriye bakın ve nerede olduğunu görün ve gelmeden uzun süreli planlarınızı yapın. 2. evde paranızı etkileyebilir. Satürn’ün 8. evdeki hareketi ise partnerinizin parasını etkiler. Partnerinizin gelirinde düşüş vardır ama bu yine de sizi etkiliyordur. Satürn için her zaman geçerli olduğu gibi o size saldırmadan önce plan yapmanızda büyük fayda vardır.

Transit Satürn 9. Evinizden Geçerken : Uzun keyifli seyahatlere çıkmak için uygun zaman değildir. Ama iş gezisi için iyi olabilir. Eğer bu süreç içerisinde tatil yapmanız gerekiyorsa, kısa seyahatleri tercih edin. Ya da uzun seyahatli bir tatil düşünüyorsanız Satürn’ü mutlu etmek için gittiğiniz yere biraz iş götürün. Burası aynı zamanda yüksek eğitimin evidir. Satürn de hırsın ve tatminsizliğin gezegenidir. Bu bir çok şekilde açıklanabilir. Uygun eğitimi almadığınız için kariyerinizde engellenmiş hissedebilirsiniz. O zaman bir seçim yapmanız gerekir. Depresyona girip hiçbir şey yapmamak ya da okumaya başlamak. 9. ev kariyer evi olan 10. evden önce gelir ve şimdi yapacağınız her şeyin 2 sene içinde kariyeriniz ve toplumdaki konumunuz hakkında büyük etkisi olacaktır. Seçimlerini yapmak konusunda rahat olun ve zamanı değerlendirin.

Transit Satürn 10. Evinizden Geçerken : Satürn transitleri bize geçmişteki eylemlerimizin sonuçlarını verir. 10. ev kariyerimizi, toplumdaki imajımızı, pozisyonumuzu, patronumuzu ve hayatımızdaki hedefleri yönetir. Satürn buradan geçerken hayatınızın doğru yolda olup olmadığını söylemeye muktedir olacaksınız demektir. Şefinizle süregelen ya da askıya alınmış sorunlar aynı şekilde kariyer konularındaki benzer durumlar şimdi yüzeye çıkacak demektir. Harekete geçmeniz gereken zamanda bunu yapmadıysanız bu süreç “keşke yapsaydım, yapmalıydım” diyeceğiniz bir zamandır. Satürn Bill Gates’in tepe noktasından geçtiğinde mahkeme Microsoft aleyhine açılacak davaya hazırlanıyordu. Tavukların evdeki horoza dönme zamanıydı. Gates, herkes ona bu denli cephe almışken savunmasında savunmasında zaten çokta iyi olabileceğini hesaba katmıyordu ama yine de “biz işe mahkumları almıyoruz” stratejisi ona ufakta olsa bir kazanma şansı sunmuştu. Olumlu tarafından bakarsak şunu söyleyebiliriz, eğer işinizi planladıysanız ve planınızı uyguladıysanız işte bu hasat zamanı. Satürn zirveye ulaşmanızı sağlayacaktır. Ancak konumunuzu koruyabilmek için yine çok çalışmanız gerekmektedir. Ve tüm zamanınızı işe verme konusunda dikkatli olun çünkü bu durumda hayatınızın aile ve arkadaş alanları acı çekebilir. Buradaki dengeyi sağlamak için ekstra efor sarf etmekten kaçınmayın.

Transit Satürn 11. Evinizden Geçerken : Satürn transitleri uzun zamandır kurtulmak yada kesip atmak istediğimiz ama yapmadığımız şeyleri koparır. Gerçekten arkadaş olmayanlar bu transit sayesinde gerçek yüzlerini göstereceklerdir. Bırakın gitsinler. İyi arkadaşlarda bu süreç boyunca hayatınızdan çıkabilirler. Satürn devirlerin sonunu yönetir. Hala yanınızda kalacak arkadaşlarınız olsa da belki de siz onlarla zaman harcayamayacak kadar meşgul olabilirsiniz. Yada aynı şekilde onlar meşgul olabilirler. Diğer tarafta belki de fazlasıyla problemleri vardır ve bu yüzden yardımınızı isteyebilirler. 11. ev konuları umutları ve istekleri de kapsar. Bunlardan bazıları belki de artık eskimiş işe yaramaz durumdadır ve değişmeleri gerekir. 11. ev aynı zamanda arkadaş gurupları ya da topluluklarla nasıl anlaşacağımızı da gösterir. Eğer iş yerinde bir takıma ya da her hangi bir kulüp ya da organizasyona aitseniz, Satürn burada ortaya problemler, zorluklar yada ekstra sorumluluklar çıkarabilir. Belki de gurubunuz değişmiştir ve artık keyif vermiyordur. İşte terfi edebilirsiniz ya da bir kulüpteki ofis için seçilebilirsiniz. Bu daha fazla ve sorumluluk anlamına gelir. Satürn’ün yararları hem acı hem tatlıdır.

Transit Satürn 12. Evinizden Geçerken : Şimdi hayatınıza son derece negatif insanların nasılda girdiğini gözlemleyin. Genelde onlar size yardım isteme amacıyla gelecektir. İstedikleri sözde “tek” yardımın sonu bucağı gelmeyecek gibidir. Sizi tüketebilirler. Bu kişilerin yeni tanıştığınız kişiler olması da gerekmez. Aniden değişim gösteren zaten tanıdığınız biri de olabilir. Satürn burada sıklıkla büyük döngünün bitimine işaret eder . 2 yıl ya da daha fazla süre Satürn bu evde de hareketini sürdürürken kişiyi hayatındaki bir çok şeyi bitirmeye zorlar. Belki bazı şeylerin bitmesi kişiyi iyi hissettirmez ancak uzun dönemli yeni projelere başlamak için gerekli bir süreçtir. Ama bunlar için Satürn yükselen çizgisini geçip 1. eve girene kadar beklemek gerekir. Bu süre içinde planlar yapabilirsiniz ama yine de uygulamaya koymak için iyi zaman değildir. Deneseniz bile koşullar genelde Satürn 1. eve varana kadar gecikmelere ve tersliklere neden olacaktır. Şu anda yapmanız gereken kayıplarınızı kesip atarak güvertenizi hareket için hazırlamak olmalıdır.

Satürn’ün Natal Gezegenlere Transitleri

Transit Satürn’ün Natal Güneş’e Açıları :

Satürn natal güneşinizle kavuştuğunda şimdiye kadar ne için çabaladıysanız (çabaladığınızı düşündüğünüz şeylerin değil) onun meyvelerini toplarsınız. Bazı kitaplar Satürn’ün sıkı ve zorlu çalışmaları ödüllendirdiğini söyler. Tam olarak böyle değildir. Satürn akıllı çabayı ve zekice atılmış adımları ödüllendirir. Eğer yanlış istikamet doğrultusunda sıkı çalıştıysanız Satürn de bunu farklı bir şekilde ödüllendirecektir. Satürn transitlerinde alışageldiği üzere, eğer içte sorun varsa bunların hepsi kavuşum ve diğer stresli açılarda (kare ve karşıt) yüzeye çıkma eğiliminde olacaktır. Güneş genel olarak vücudu temsil ettiği için bu özellikle sağlık meselelerinde geçerlidir. Satürn Güneş kavuşumu söz konusu olsa bile, bu tamamlanması belki de yıllar alacak uzun menzilli projelere başlamak için mükemmel zamanı işaret eder. Ya da sağlıkla ilgili olarak çeşitli perhizlere başlamak, alışkanlıkları ileriye dönük olarak iyi yönde değiştirmek yada kötü alışkanlıklardan kurtulmak için de iyi bir dönemdir. Satürn’ün uyumlu açıları daha az önem taşır. Neredeyse Satürn’ün stresli açılarını tercih edersiniz. Satürn Güneş’e 60’lık ya da üçgen açı yaptığında her şey stabil ve heyecansızdır. (pek tabi transit Uranüs aynı zamanda tesir etmediği sürece). Kendinizi meşgul edin. Unutmayın ki Satürn’ün yaptığı her uyumlu açıdan sonra gelecek stresli bir açı genelde 2 yıl uzaktadır. Her zaman bir gözünüz Güneş’inizin bulunduğu evin yönettiği yaşam alanlarında olsun. Aynı zamanda Güneş’in yöneticisi olduğu Aslan burcunun haritanızda bulunan ev başlangıçlarındaki konumlarını da kontrol etmenizde fayda vardır.

Transit Satürn’ün Natal Ay’a Açıları :

Ay hisleriniz, iç aleminiz ve iç güdülerinizdir. Satürn ise özellikle stresli açılar altında (kavuşum, kare, karşıt) depresyondur. Ama her zaman bunu minimize etmenin bir yolu vardır. Kendinizi ev dışında meşgul etmeye çalışın. Sadece oturup beklemeyin. Ay’ın bulunduğu evi kontrol edin ve Satürn’ün hangi evde hareket ettiğini inceleyin. Bunlar hayatınızdaki normal sorunların şu an için oldukça sinir bozucu, bunaltıcı görüneceği yaşam alanlarını gösterir. Örneğin 3. evdeki bir Ay yerleşimiyle doğduysanız transit Satürn’den stresli bir açı kardeşlerle ve komşularla ilgili problemlere neden olabilir. 3.Ev aynı zamanda iletişim, nakil ve taşıtları yönettiği için bu konular da mutlaka etkilenecektir. Belki de toplum içinde bir konuşma yapıp panik atak geçirebilirsiniz. Yada yeni bir araba almanız gerektiğinde birden eskisinden vazgeçecek olmanız sizi oldukça üzebilir. Her hangi bir durumda bu süreçteki tepkileriniz mantıktan daha çok duygusallık eğilimi gösterecektir. Ah evet tabi bu arada kadınlarla olan ilişkilerinizde bu transitler boyunca oldukça zorlanabilirsiniz. Bu sadece erkekler için değil, herkes için geçerlidir. Bu transitlerle başa çıkmanın en iyi yolu duygularınızı kabullenmektir. Onları bastırmayın. Daha sonra durumun gerçekliğini kontrol edin. fark edeceksiniz ki duygusal tepkileriniz olan olaydan bağımsız ve orantısız gelişiyor. Elbette mantıklı olup doğru karar verin. Ama daha sonra duygularınızı yatıştırmak için kendinize küçük şeylerle ödüllendirin. Genelde bu durumlarda dondurma benim işime yarar. Uyumlu açılar (60’lık ve üçgen) çoğu zaman ev ve emlakla ilgili meselelerle başa çıkmak için daha olumlu süreçlerdir. Aslında rasyonellikle çeliştiğiniz bu zamanlarda hisleriniz etkisini yitirdikçe git gide her şeyle daha kolay başa çıkabildiğinizi göreceksiniz. Doğum anınızda Ay’ın bulunduğu ev de aynı şekilde etki altındadır. Ve Ay yöneticisi Yengeç Burcunun haritanızdaki konumunu ve evini incelemeyi de unutmayın.

Transit Satürn’ün Natal Merkür’e Açıları :

Ciddi konularla ilgilenmek için oldukça iyi bir zamandır. Satürn hırs ve depresyonun her ikisini de yönetir. Aslında genel olarak alanı tatminsizliktir ve bu her iki özelliği de ortaya koyar. Kendinizi meşgul edip amacınız doğrultusunda çalıştığınız zaman depresyon duygusunu daha aza indirgeme olasılığı vardır. Satürn natal Merkür’ünüze transit yaparken sıkıntılı, buhranlı düşünceler verme eğilimi içersindedir. Bununla başa çıkmanın yöntemi öncellikle bu durum hakkında ne yapabileceğinizi anlamaktır. Eğer elinizden bir şey gelmeyecek şeyler hakkında depresif duygular içindeyseniz (örneğin oldukça moral bozucu bir kitap okumak gibi) bu düşünceyi kafanızdan çıkarın ve daha yapıcı şeylere konsantre olmaya çalışın. Merkür’ün haritanızda hangi evde olduğunu kontrol ettiğinizden emin olun. Aynı zamanda İkizler ve Başak burçlarının (Merkür’ün yöneticisi olduğu) haritanızda hangi ev çizgilerinde bulunduklarına bakmayı da unutmayın.

Transit Satürn’ün Natal Venüs’e Açıları :

Venüs sevginin ve mutluluğun gezegenidir. Satürn Venüs’ünüze sert açılı transitler yaptığında kişisel ilişkilerinizdeki sorunları yüzeye çıkarma eğiliminde olacaktır. Bu aynı şekilde para konusu için de geçerlidir. Bütün kitaplar böyle söyler ama neden hayatınızın diğer alanlarında da zorluklar yaşayacağınızı söylemezler. Haritanızdaki Terazi ve Boğa’nın hangi ev çizgilerinde olduklarını kontrol edin. Örneğin eğer 6. ev çizgisinde bir Terazi Burcuyla doğduysanız (iş ve çalışanlar) ve Satürn Venüs’ünüze zorlu bir açı yapıyorsa (kavuşum, kare ya da karşıt) bu durumda çalışanlarla problemler yaşamanız olasılığı gündeme gelir. Yada işinizi kaybedebilirsiniz. Bütün bunlar olurken siz hala aşk hayatınıza ekstra bir özen göstermekle meşgul olabilirsiniz, çünkü astroloji kitapları böyle söylüyor! Venüs’ün de hangi evde bulunduğuna bakmalısınız. Örneğin eğer 4. evdeyse evinize bağlı olarak ekstra masraflar çıkabilir yada bir ebeveynle ilgili zorluklar yaşanabilir. Hatırınızdan çıkarmamanız gereken Satürn’ün problemleri yüzeye çıkarma eğilimidir. Eğer Satürn’ün saldırdığı alanlarda yarım kalmış işleriniz varsa, O bunları bıçak gibi kesecektir. Her zaman ki gibi ilerisini planlayın. Satürn’ün nereyi vuracağını bilip, görmeniz ve potansiyel sorunlar konusunda önleminizi almanız önerilir. Eğer sanatsal alanlarda çalışıyorsanız Satürn’ün natal Venüs’ünüze oluşturacağı sert açılar sonucunda ifade tarzınızda güçlükler oluşabilir. İlhamınız her zamanki kadar güçlü olsa da koşullar sizin üretiminizi engelleyebilir. Uyumlu açılar (sekstil ve üçgen) ilişkilerde ve finanssal anlamda genelde sessiz ve durağan yaşanır. Bu periyotlar genelde çok da önem taşımaz. Satürn en büyük etkilerini sert açılar altında gösterir.

Transit Satürn’ün Natal Mars’a Açıları :

Mars enerjinizdir. Satürn transitinde enerjinizi oldukça düşürebilir yada sizi tüketecek kadar çok çalışmanıza neden olur. Bu daha çok stresli açılar altında meydana gelir(kavuşum, kare ve karşıt). Sekstil ve üçgen gibi uyumlu açılarda bu transitle baş etmek daha kolaylaşır. Enerjiniz daha fazla odaklanmış ve disipline edilmiştir. Bu şekilde işlerinizi normalden daha fazla başarılı bir şekilde sonuca vardırabilirsiniz. Aynı olumlu etkiler sert açılar altında da görülebilir. Ama bu durumda çaba göstermeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Transit Satürn’ün Natal Jüpiter’e Açıları :

Satürn ve Jüpiter gerçek karşıtlıklardır. Satürn kısıtlar, Jüpiter genişler. Satürn pesimisttir. Ve Jüpiter optimist. Transit Satürn natal Jüpiter’inize açı aldığı zaman Jüpiter etkileri engellenecektir. Zorlu açılar altında (kavuşum, kare ve karşıt) iyimser duygularınızı yok etme eğilimi gösterecektir. Eğer bir süredir şanslı hissediyorsanız, artık parti bitti demektir. Artık ceremesini çekme zamanıdır. Satürn transitlerinde her zaman geçerli olan kuralı unutmayıp Satürn’ün bu sefer ne zaman ne şekilde geleceğine bakıp ilerisini planlayın. Eğer Satürn’ün Jüpiter’e stresli açıları altında tamamlamayı düşündüğünüz bir takım projeleriniz varsa zamanını yeniden planlamayı deneyin. Eğer bu mümkün görünmüyorsa fazla mesai yapıp daha sıkı çalışın. Unutmayın, Satürn “Murphy Yasası” nın gezegenidir. “Bir şeyin ters gitme ihtimali varsa ters gidecektir.” Hem de genelde en uygunsuz zamanlarda. Uyumlu açılar yapan transitler ise fazladan çalışmak/çabalamak için iyi zamanlardır. Mecbur olduğunuz için değil, ama bunu istediğiniz için. Satürn natal Jüpiter’e 60’lık ya da üçgen açı alıyorken ilerleme kolaylaşır. Sert açılar altında aynı yöne gidiyor olsanız da yolun engebeli olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Transit Satürn’ün Natal Satürn’e Açıları :

Hayat süresince herkesin yaşadığı düreçlerdir.Aşağı yukarı 7 yaş civarındayken transit Satürn doğum anımızdaki konumuna kare açı yapar. Bu her şeyi bir araya koyup dünyayı algılamaya başladığımız zamandır. Aynı zamanda ilk sinir krizimize de tekamül eder! 14 yaşlarında, Satürn doğumdaki konumuna karşıt açı alır. Şimdi “ergenlik isyanı” vaktidir. Çabalarımız kaçıp kurtulmak ve bağımsız olmak yönündedir. Aşağı yukarı 29 yıl sonra Satürn natal Satürn’e ikinci karşıt açısını yapacaktır. İşte bu insanların işlerini ve evliliklerini değiştirdiği ünlü “orta yaş krizi” dir. Fakat transit Satürn’ün natal Satürn’e karşıt açısı astrolojik olarak 13-15 yaş arasındaki gençlik isyanlarının yeniden patlak vermesidir. Temel neden aynıdır : Kısıtlamalardan ve sorumluluklardan kaçıp kurtulma tutkusu. Satürn’ün 60’lık ve üçgen gibi açıları fazladan işleri bitirmek için uygun zamanları işaret eder. Tabi ki bu arada başka bir önemli transit açısı yoksa. (Örneğin Uranüs transiti gibi). Olağanüstü bir durum söz konusu olmadıkça bu süreçler sakin ve verimli geçer.

Transit Satürn’ün Natal Uranüs’e Açıları :

Uranüs içimizdeki bağımsızlık ve yenilik duyguların itici gücüdür. Satürn ise kısıtlamadan yana kurallar koyar. Aniden beliren umutlarınıza yada isteklerinize engel teşkil etmese de bu daha çok zaten her zaman orada olan ama su yüzüne çıkmamış maniaları gösterir. Satürn’den natal Uranüs’ünüze gelen bir sert açı da bunu fark edersiniz. Şimdi iki seçeneğiniz vardır : Vazgeçip, bunalım olmak yada isyan ederek tüm riskleri göze almak. Gayet tabi hangi gezegeni izlerseniz izleyin, diğeri sizi alt edecektir. Ama bunun bir çözümü vardır. Bu iki gezegenin özelliklerini birleştirmelisiniz. Hayatınızda geniş kapsamlı değişiklikler yapın (Uranüs). Ama bunu planlı, düzgün ve biçimli bir şekilde yapın (Satürn). Değişimlerin kolay ve çabuk gerçekleşeceğini umut etmeyin. Uzunca bir süre bu etkilerin süreceği hususunda hazırlıklı olmalısınız. Bir uyarı daha : Bu süreçlerde çok fazla çalışmamaya gayret edin çünkü Satürn transitleri altında günde 25 saat haftada 8 gün çalışmaya meylederiz. Şimdi ve daha sonrası için biraz dinlenmek sizi öldürmez. Satürn’ün uyumlu açılarıyla alışılageldiği üzere baş etmek daha kolay olacaktır. Değişimler bu açılar altında daha ılımlı gerçekleşebilir. Ama bununla beraber uyumlu açılardaki problem sert açılarındaki kadar zorunluluk hissi vermeyişidir. Bu yüzden fazlasıyla rahat davranarak işleri bitiremeyebiliriz. Satürn’ün ve Uranüs’ün haritanızdaki ev konumlarına ve hangi evlerin yöneticisi olduklarını gözden kaçırmayın. Bunlar Oğlak ve Kova ev çizgileridir. Tansiyon ve değişime olan ihtiyaç sizi bu evlerin alanlarında etkileyebilir. Örneğin 5. evinizde bulunan bir Uranüs ile doğduysanız ve Satürn 2. evinizden Uranüs’e kare yapıyorsa belki de çocuklarınız için para biriktirmenin zamanıdır. -kolej eğitimi vs. – (5. ev çocuklarla ilgilidir ve 2. ev para) .

Transit Satürn’ün Natal Neptün’e Açıları :

Neptün rüyaları ve hayal dünyasını yönetir. Satürn ise gerçekliğin yöneticisidir. Satürn’ün birinin natal Neptün’üne aldığı sert bir açı altında temel iki etki deneyimlenir. İlki sizi aslında varolmayan ya da aslında gerçekleşmeyecek durumlar için fazlasıyla endişelendirme eğilimindedir. (Satürn depreyon, Neptün hayaller/yanılsama) İkincisi ise sahip olduğunuz bazı rüyaların ve fantezilerin asla gerçekleşmeyeceğini anlamanızı sağlar. Ne kadar acı olsa da belki de artık vazgeçme zamanıdır. Diğer şekilde belki de hayalini kurduğunuz oldukça sağlam/iyidir ve Satürn transiti bu süreç içerisinde sizi fazlasıyla kötümserleştirecektir. Bu noktada hemen bir sonuca varmamak gerekir. Hayalini kurduğunuz hedefleri fırlatıp atmadan önce baştan aşağıya bir kez daha inceleyin. Satürn’ü çözmenin daha iyi bir diğer yöntemi ise bütün bu hayalleri gerçekleştirmektir. Bunu oldukça sert açılar altında bile yapabilirsiniz, ama pek tabi olumlu açılar yine de daha uygun olacaktır. Transit Satürn natal Neptün’ünüzle sekstil yada üçgen açı gibi uyumlu açılara girdiğinde her zaman ki gibi haritanızda Neptün’ün hangi evde bulunduğuna ve Satürn’ün nereden bu transiti yaptığına bakın. Aynı zamanda bu gezegenlerin yöneticileri oldukları Oğlak ve Balık evlerini de kontrol etmeyi unutmayın çünkü etkiler özellikle bu evlerin konuları altında ortaya çıkacaktır.

Transit Satürn’ün Natal Pluto’ya Açıları :

Pluto derin ve saklı şeyleri yönetir. Bir volkan gibi keşfedilmemiş ve akla gelmeyeni içindeki basınçla oluşturur, ta ki patlamanın gerçekleşeceği zamana kadar. Satürn kısıtlar ama aynı zamanda sorunları yüzeye çıkarma eğilimi gösterir. Transit Satürn’ün natal Pluto’ya olan sert açılarında (kavuşum, kare ve karşıt) tanıştığınız insanlar yüksek kapasiteli olmayacaktır. Özellikle Pluto’nun bulunduğu ya da yöneticisi olduğu evin alanlarında. Örneğin eğer Pluto doğum haritanızda 3. evde (komşular ve kardeşler) konumlanmışsa, onlarla aranızdaki uzun süreli durağan münakaşalar sonucunda bu durum son raddeye varır. Her şey çığrından çıkmadan önce sorunları çözmek adına fazladan efor sarf edin. Satürn acı olabilir ama Pluto patlayıcıdır. Bu kişilerle aranızda eski bir münakaşa durumu bile olmayabilir. Siz yada onlar birden içsel bir problemi öfkeyle ortaya çıkarma eğilimi gösterebilirsiniz. Her durumda hitap ettiğiniz kesim yer altı dünyasının karakterleri olmasa da, artık bu söz konusu olabilir. Güç savaşlarından sakınmak için çabalayın. Uyumlu transitler oldukça faydalı olabilir. Pluto büyük güç ve Satürn adaptasyon ve disiplindir. Fazladan işler için program yapabilirsiniz. Uyumlu açılar altında daha fazlasını başarmak için gerekene sahip olacaksınız. Aslına bakarsanız eğer sert açılarda bu patlama noktasını engelleyebilirseniz aynı şekilde yine daha fazlasını başarmak için gereken güce sahip olabilirsiniz. Neticede sert açılar özellikle de kare açı gücü arttıracaktır.

Çeviri : Kristin Demirci

Kaynak : Bob Marks / Astrology lessons – Saturn Transits

Reklamlar
Published in: on Ekim 19, 2006 at 8:26 pm  Yorum Yapın  

The URI to TrackBack this entry is: https://astrofaculta.wordpress.com/2006/10/19/saturn-transitleri/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: